Jest takie powiedzenie, że człowiek uczy się na własnych błędach, jednak lepiej uczyć się na błędach innych.
Na przykładzie naszego ostatniego Klienta, chcielibyśmy pokazać, iż kopie danych są bezcenne. Dostaliśmy do badań zewnętrzny dysk twardy o pojemności 2 TB. Dysk był sprawny technicznie, okazało się, że przez przypadek zostały skasowane bardzo ważne dane, w tym spora część plików wideo. Takie sytuacje zdarzają się dość często i w bardzo wielu przypadkach radzimy sobie z odzyskaniem danych na poziomie powyżej 90 procent. Jednak, tu był przypadek, w którym musieliśmy stwierdzić wyższość praw fizyki i danych odzyskać się nie udało.
Dlaczego tak się stało? Przecież posiadamy dobry sprzęt i oprogramowanie!
Otóż, dysk przekazany do analizy z 2TB pojemności miał jedynie 19GB wolnych, nie nadpisanych danych. Jeżeli użytkownik po skasowaniu danych korzysta nadal z urządzenia, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo nadpisania danych. Jest to sytuacja nieodwracalna, polega na usunięciu komórek pamięci danych i zastąpienie w ich miejscu nowymi. Dlatego ważnym jest, aby po przypadkowym usunięciu danych nie pracować na urządzeniu, ponieważ dane usunięte można odzyskać, natomiast nadpisanych danych odzyskać się nie da.
W przytoczonym przez nas przykładzie ważną rolę odegrał dodatkowo format danych do odzyskania, otóż były to pliki wideo, a ich złożoność oraz wielkość są dodatkową przeszkodą do skutecznego odzyskania takich plików.
Nasza rada
Zawsze róbcie kopie zapasowe ważnych danych, dywersyfikując nośniki do zapisu danych, może to być dysk zewnętrzny, może to być chmura danych. Spotykamy się często ze stwierdzeniami, że użytkownicy zaczynają robić backup danych, dopiero po tym, jak dane utracą.
Może warto odwrócić kolejność? Na pewno będzie bezpieczniej i taniej.